Нормативно-правові акти про відповідальність батьків за виховання дітей
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Нагадуємо, що питання відповідальності батьків за виховання дітей унормовані в таких нормативно-правових актах України щодо прав, обов’язків та відповідальності батьків за виховання дітей:
- Закон України «Про освіту»,стаття 55. Права та обов’язки батьків здобувачів освіти;
- Закон України «Про охорону дитинства», стаття 12. Права, обов’язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини;
- Цивільний кодекс України, стаття 1179. Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою;
- Кодекс України про адміністративні правопорушення, стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей;
- Кримінальний кодекс України, стаття 166. Злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування;
- Сімейний кодекс України, стаття 164. Підстави позбавлення батьківських прав, тощо.
Права батьків здобувачів освіти
Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.
Батьки мають рівні права та обов’язки щодо освіти і розвитку дитини.
Батьки здобувачів освіти , відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про освіту» мають право:
- захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси здобувачів освіти;
- звертатися до закладів освіти, органів управління освітою з питань освіти;
- обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти;
- брати участь у громадському самоврядуванні закладу освіти, зокрема обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування закладу освіти;
- завчасно отримувати інформацію про всі заплановані у закладі освіти та позапланові педагогічні, психологічні, медичні, соціологічні заходи, дослідження, обстеження, педагогічні експерименти та надавати згоду на участь у них дитини;
- брати участь у розробленні індивідуальної програми розвитку дитини та/або індивідуального навчального плану;
- отримувати інформацію про діяльність закладу освіти, результати навчання своїх дітей (дітей, законними представниками яких вони є) і результати оцінювання якості освіти у закладі освіти та його освітньої діяльності.
Обов’язки батьків здобувачів освіти
- виховувати у дітей повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля;
- сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання;
- поважати гідність, права, свободи і законні інтереси дитини та інших учасників освітнього процесу;
- дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя;
- формувати у дитини культуру діалогу, культуру життя у взаєморозумінні, мирі та злагоді між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами, представниками різних політичних і релігійних поглядів та культурних традицій, різного соціального походження, сімейного та майнового стану;
- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;
- формувати у дітей усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;
- виховувати у дитини повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України;
- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за наявності).
Поради батькам про дистанційне навчання
Поради батькам
Офісом освітнього омбудсмена, підготовлено відповіді на 20 найпоширеніших запитань батьків щодо дистанційного навчання. Аналізуючи пропоновані відповіді, керуючись нормативними документами, методичними рекомендаціями Міністерства освіти та науки України, з метою підвищення участі батьків і підтримки учнів та учениць у реалізації/забезпеченні права на навчання рекомендуємо:
- Відстежувати та аналізувати документи, ресурси, рекомендації, пропозиції щодо дистанційного навчання, прийнятті або запропоновані на державному рівні. Такі матеріали можна почитати на сайтах Міністерства освіти та науки України, Нова Українська школа, Інституту модернізації змісту освіти, Державної служби якості освіти.
- Долучатися до консультування щодо прийняття управлінських рішень школи з питань організації дистанційного навчання дітей, ініціювати пропозиції для покращення такого навчання.
- Ознайомитися з моделлю, формою, онлайн сервісами та інструментами та платформою для організації дистанційного навчання, які використовує навчальний заклад, де навчається дитина. Таку інформацію можна знайти на сайті навчального закладу, в соціальних мережах або через спілкування з педагогічним колективом.
- Вивчити характер і канали комунікацій із учителями, адміністрацією, класним керівником (коли можна спілкуватися, через які застосунки, ресурси, соціальні мережі/онлайн групи буде відбуватися навчання, яким буде розклад уроків та час їх проведення, які є способи перевірки виконаних завдань та надання зворотного зв’язку, як має відбуватися оцінювання виконаних завдань). Про це ви можете запитати в представника адміністрації чи класного керівника або прочитати на сайті школи.
- Організувати оптимальний режим дня дитини під час дистанційного навчання (за яким графіком буде працювати дитина, скільки часу їй потрібно для щоденного/тижневого навчання, як раціонально використовувати час упродовж дня, дотримання режиму сну).
- Надавати емоційну підтримку (щодня цікавитися у дитини, як відбувається процес навчання, що вдається, які складнощі, як почувається дитина, в чому потребує допомоги). Потрібно пам’ятати, що дитина теж може тривожиться, нервувати, бентежитися, бо досвід дистанційного навчання для неї також є новим.
- Мотивувати дітей до навчання, зокрема самостійного, спонукати до роздумів та міркувань щодо власної мотивації до навчання для життя (наприклад, для здійснення мрії, самостійного прийняття рішення, для здобуття професії та реалізації, впевненості у своїх діях тощо). Визначати/фіксувати успіхи дитини у навчанні, так дитина відчуватиме свій прогрес та прагнутиме більшого.
- Розробити спільні правила/домовленості щодо співжиття разом, діяльності впродовж дня/тижня. Правила та домовленості краще записати і розмістити в доступному місці щоб уникнути непорозумінь та конфліктних ситуацій.
- Підготувати якісне достатнє для навчання інтернет-покриття чи мобільний інтернет.
- Підготувати технічні девайси, гаджети та робоче місце (комп’ютер, камера, смартфон, навушники, стіл, стілець тощо).
- Стежити за безпечним користуванням Інтернет мережею. Варто звертати увагу, які сайти переглядає дитина, з ким спілкується, в які ігри грає.
- Ділитися успішним досвідом організації дистанційного навчання дитини з іншими батьками (як ви облаштували простір та організували навчання, яка є користь онлайн-навчання, які є складнощі, як їх вирішувати).
- Долучатися до конструктивного обговорення дистанційного навчання у групах батьків у соціальних мережах. Там можна дізнатися про різні навчальні матеріали, платформи і форми роботи дистанційного навчання.
- Розвантажувати дітей іншими видами діяльності в Інтернеті. Можна запропонувати переглянути онлайн сайти, де діти можуть відвідати віртуальні екскурсії (парки, заповідники, музеї, зоопарки, замки, палаци, популярні історичні локації прогулянки містами), розвиваючі сайти для розваг, навчання та розвитку дитини (розгадування кросвордів, головоломок, малювання картин за номерами, тощо).
- Пропонувати альтернативний відпочинок-спілкування з рідними: прогулянки на свіжому повітрі, спортивні розваги, інтелектуальні та розважальні ігри тощо.
- Створити дитині умови, в яких вона буде відчувати свою відповідальність за навчання. Чим старшою є дитина, тим більше вона має займатися самостійно. Підключайтеся до навчальних занять лише за потреби, не виконуйте за дитину завдань і не влаштовуйте змагання на краще виконання завдань з іншими батьками. Діти цілком здатні самостійно опановувати матеріал, здавати тести та організовувати своє навчання.
- У разі запитань щодо підтримки дітей під час дистанційного навчання можна звернутися на Національну дитячу «гарячу» лінію 116 111 з мобільних або 0800 500 225 зі стаціонарних (з пн.- пт. з 12.00 до 20.00). Лінія є безкоштовною, анонімною та конфіденційною.
Ресурси, на яких розміщено цікаву та корисну інформацію для батьків:
-
- Дистанційне навчання та режим дня.
- Про зміни в освіті через карантин
- Давайте сумувати і плакати відверто…
- Віртуальна платформа емоційної підтримки Моніторингового центру КМДА з протидії COVID-19
- Топ-10 найкращих віртуальних екскурсій у світі.
- Коли вдома не сидиться: 32 онлайн-екскурсії по всьому світу.
- Безпечні Інтернет-сайти для дітей. Список рекомендованих сайтів.
- Розвиток дитини. Сайт для розумних батьків.
- Навчальні ігри «Розумники».
- Навчання вдома: практичні поради для батьків від психологині Світлани Ройз.
- 10 порад для ефективного навчання Вашої дитини вдома.
- Відповідальність і діти: поради батькам.
- Коронавірус (COVID-19). Поради для батьків та педагогів.
- 5 речей про коронавірус, які потрібно знати батькам